Лекарства за изтръпване на крайниците? Какво да пием при изтръпване на краката? Какво да правим при мравучкане в ходилата? Магнезий, упражнения и други начини
Изтръпването на краката е неврологичен симптом. Възниква при умора и неудобни обувки, при парестезии, полиневропатии и поражения на артерии.
Изтръпването на краката като симптом | |
---|---|
Фактори | Причини и последствия |
Физиологични | тесни обувки, високи токчета |
Синдром на неспокойните крака | при лягане се явяват асиметрични парестезии |
Полиневропатия | поражение на нервните окончания |
Радикулит | следствие от поражение на лумбо-сакралната част на гръбнака |
Анемия | специфичен симптом на дефицит на В12 и фолиева недостатъчност |
Съдови поражения | типична за възрастните хора облитерираща атеросклероза, по-рядко облитериращ тромбангиит |
Какво да пием при изтръпване на краката?
Терапевт, невролог или съдов хирург ще назначат ултразвук и образни изследвания, за да намерят причината. След това ще назначат адекватен медикамент за възстановяване на инервацията и кръвообращението.
Обикновено се използват медикаменти и физиотерапия, при съдови проблеми – и оперативно лечение.
За лечение на изтръпване, възниквало на фона на облитериращи заболявания на долните крайници, се изписват антиагреганти, антикоагуланти и спазмолитици. Препаратите подобряват кръвоснабдяването, премахват дискомфорта и болезнеността, намаляват изтръпването при ходене. Обикновено лекарството се доставя подкожно или венозно.
Съдържание:
За лечение на неспокойни крака и полиневропатии се изписват горепосочените лекарства + психотропи. Помагат растителни седативни средства, антиконвулсанти от бензодиазепиновия ред, антидепресанти и невролептици. Ако изтръпването пречи на съня, се добавят сънотворни.
Нервно-мускулното предаване се подпомага с курс витамини от група В.
За отстраняване на парестезии широко се прилагат физиотерапевтични методи. Лекарства се въвеждат локално с електро и фонофореза – така действат по-бързо и премахват болка и други симптоми. Ултравиолетови и магнитни вълни подобряват кръвоснабдяването, имат трофични и противовъзпалителни свойства. При съдови нарушения се предприема хипербарична оксигенация, балнео процедури и озоно терапия.
Лекарства при изтръпване на краката
- Витамин В12 – голям процент от човечеството има дефицит, който в тежки случаи се проявява с поражения на нервната система. Сред признаците са болки, потрепване и изтръпване на крайници и части от кожата, тремор, мускулни спазми, болки в шията и гръбнака и др. Дефицитът се попълва най-бързо с инжектиране (ампули на Софарма по 1000 мкг) в курсов порядък.
- Милгамма с високи дози В1, В6 и В12 – назначава се при неврити, невралгии, невропатии, за подобряване на нервно-мускулното предаване. Оказва невротропно действие и обезболяващ ефект. Произвежда се на капсули, таблетки и ампули с лидокаин (силно обезболяващо). Най-силни са ампулите (една на ден). Аналогичен по състав и концентрации е Бевит Форте, само по състав – Невробекс. Частичен аналог е В-комплекс.
- Диклофенак, Афламил, Мовалис и други противовъзпалителни със силно въздействие върху нерви и стави. Лекарства от този клас се подбират при специфични състояния, задължително с присъствието на възпаление и болка.
- Диклоневровит – комбинация от противовъзпалително (диклофенак) и В-витамини (като Милгамма). Оказва силно обезболяващо и възстановяващо въздействие. Назначава се до 10 дни за овладяване на силна симптоматика.
- Тиогамма и други с тиоктова к-на – назначават се при увреждане на нерви поради диабет. Активната съставка влияе и на метаболитното отклонение.
- Сорбифер Дурулес и други с желязо се назначават за отстраняване на железен дефицит, провокатор на синдром на неспокойните крака.
- Ипигрикс, лекарства с ипидакрин за подобряване на нервно-мускулното съобщаване.
- Антиконвулсанти габапентин, прегабалин и карбамазепин – повишават прага на възбудимост и блокират електрическия разряд, натрупващ се в резултат от аномално възбуждение.
- Противоболеви антидепресанти дулоксетин, венлафаксин, амитриптилин. Стабилизират невроните чрез блокиране на натриевите канали, което намалява вероятността на възникване на патологично действие.
- Трентал и други с пентоксифилин за активизиране на периферното кръвоснабдяване.

Често тези страдания се отдават на умора, но истината е далеч по-сериозна – нервна или кръвоносна система
Добавки при изтръпване на краката
- Уримил, Келтикан форте и др. с уридин – при увреждане, изискващо възстановяване тъкани се подбират медикаменти с уридин. Другите съставки са разни В-витамини от основните за възстановяване на нервите. Изписва се при дископатия, лумбаго, болки в кръста и гърба, при ишиас, невралгии, радикулит, дискова херния. Приема се 3 – 6 месеца.
- Фенаксон, Неброн, Невраксил – комбинации от уридин, В-витамини, магнезий за подхранване на нервите и оздравяването им. Бързо възстановява при травми и патологии на периферната нервна с-ма;
- Гамалон и други с гама-аминомаслена киселина (GABA) – оказва релаксиращо действие.
Магнезий
Крампи, тремор, болки в мускулите са сред симптомите за избор на магнезий. Изписва се при проблеми с всеки мускул в тялото, вкл. сърцето.
Препаратите с магнезий са два типа – лекарства като Магнерот и Магне В6 (с рецепта или без) и добавки като МагКомбо, Допелхерц, Целимакс и др.
Непременно вижте и ТОВА: Народно лечение на крампи и магнезий при схващане на краката. Първа помощ и лекарства.
Народни средства при изтръпване на краката
Изтръпването бързо се облекчава с прости народни рецепти като охлаждащи и успокояващи компреси с отварка от бял равнец или невен, с противовъзпалителни масла и мед. Правилото е компресът да е студен / хладен, никога горещ.
Вътрешно се приемат ежедневно лимонада от 1 плод, чай от лайка и мента, валериана за успокояване, глог за мускулите.
Какво да правим при изтръпване на краката?
До поставяне на диагнозата и помощно след това изберете удобни обувки без токчета, купете специални стелки.
След дълъг ден отпускайте краката с топла вана, масажирайте стъпалата и прасците.
За да подобрите кръвообращението, правете редовни пешеходни разходки в бавно темпо. Не се напрягайте и не се уморявайте. При синдром на неспокойните крака се разхождайте преди сън и спрете алкохола и кафето.
ВАЖНО: Вижте още идеи за справяне с изтръпването, дайте и своите мнения за различни начини или попитайте ТУК, в нашия форум по темата!
Упражнения при изтръпване на краката
- Лягаме на гръб. На вдишване повдигаме десния крак, на издишване го спускаме. Движението се повтаря по 12 пъти с всеки крак.
- Лежим по гръб. Сгъваме в коляното десен крак и максимално притискаме към гърдите. Изпълняваме 12 пъти с всеки крак
- Лежим по гръб. Разтваряме ръце встрани, вдигаме единия крак и го въртим 10 пъти на всяка страна. Упражнението се изпълнява и с другия крак.
- Лягаме настрани. Вдигаме крака 10 пъти. Обръщаме страната и вдигаме другия крак.
Видео: още упражнения, демонстрирани от кинезитерапевт.
Симптоми и диагностика
Диагностицирането на проблема е труден и дълъг процес, доколкото има десетки състояния, белязани с разглежданите симптоми.
Възможни са увреждания на нерви, на съдове, на мускули, на предаването на импулси към мозъка и приемането им в самия мозък, възникване на новообразувания, дегенеративни процеси и др.
За открояване на конкретния патологичен процес лекарите използват ултразвукова и образна диагностика. Изследвания на кръвта показват дали има възпалителен процес.
Мравучкане в краката
Парестезия на долните крайници е медицинското название на комплекс от усещания като изтръпване, парене, боцкане, пълзене на мравки. Това състояние често е свързано с нарушение на циркулацията на кръв в крайниците, налягане върху нервните окончания и проблеми с гръбначния мозък. Симптоматичният комплекс може да включва болка и слабост в краката, както и невъзможност да се стои на крака в тежки случаи.
Изтръпване на ходилото
Ходилото се засяга при неврологични и съдови патологии, при захарен диабет. Понякога симптомът бележи травми, ангиотрофоневрози, психични разстройства.
Най-често бележи невропатии на периферните нерви при поражения на седалищния нерв, на тибиалния нерв (подколянна ямка), фибуларен нерв, бедрен нерв.
Изтръпването е временно или постоянно, обхваща едното или двете стъпала, съчетава се с болки, парестезии, нарушено ходене.
Болки и изтръпване на краката
Съчетаването на тези два симптома се наблюдава при:
- Синдром на хроничното натоварване – определена група мускули отичат по време на натоварване. Това повишава налягането, снижава кръвния оборот и причинява болка.
- Спондилоза – костно разрастване, което засяга края на прешлените.
- Синдром на неспокойните крака – възниква нощно време и събужда пациента, води до хронично недоспиване. Основна причина е недостиг на желязо в костния мозък.
- Тумор на периферни нервни – новообразувания в тъканите, по-често доброкачествени, които повреждат нервите и водят до загуба на функционални способности.
- Исхемия – запушване на съдове, осигуряващи кръвоснабдяването на крайниците.
Още информация по темата ТУК: Ракия и свинска мас при болки в кръста. Заместители на Диклак. Разтривки при шипове.
Болки в кръста и изтръпване на краката
Съчетаването на тези два симптома се наблюдава при:
- Дискова херния – излив на ядрото на междупрешленния диск в гръбначния канал в резултат от нарушена цялост на фиброзния пръстен.
- Стеноза – пространството в гръбначния стълб се свива, притискайки гръбначния мозък. Най-разпространена причина е стареенето.
- Множествена склероза – заболяване на главния и гръбначния мозък, при което имунитета атакува собствени тъкани. Разрушава се мастната субстанция, която покрива и защитава нервните влакна.
- Остър миелит – поражение на гръбначен мозък поради множествена склероза. Представлява дифузни невродегенеративни процеси с възпалителен компонент.
Изтръпване на краката от коленете надолу
В 8 от 10 случая причината се намира в зоната на гръбначния стълб, като изтръпването е свързано или с болести на съдовете или с нервната система. Сред причините ще изтъкнем остеохондроза, атеросклероза, болест на Рейно, ревматичен артрит.
Погледнете и ТУК: Билки, богати на магнезий (при изтръпване на краката). Храни, съдържащи магнезий и цинк.
Видео упражнения за кръвоснабдяване на краката без специално оборудване вкъщи.
Има едно изследване, то е най-точното – ЕМГ на нервната проводимост. Измерва предаването на нервни сигнали, препоръчвам!!!