Видове антибиотик и народни рецепти за ешерихия коли. Турско лекарство и билки за лечение без антибиотик. Глобули и диета.
Escherichia coli (чревна пръчица) е пръчковидна грамотрицателна бактерия от семейството не ентеробактериите. Широко разпространена е в червата на топлокръвните същества и човека. Повечето щамове са безвредни, част от нормалната чревна флора. Те носят на гостоприемника си ползи, например синтезират витамин К, предотвратяват развитие на патогени.
При прекалено разпространение ешерихия коли причинява проблеми на храносмилането и на отделителната система. Серотип O157:H7 поражда тежки отравяния. Втори крайно опасен щам е O104:H4, който през 2011 г. отключи епидемия с висока смъртност.
Какво причинява ешерихия коли | |
---|---|
Място на заразяване | Симптоми |
Отделителна система | често уриниране, ниска коремна болка, парене, болка или дискомфорт при уриниране, кръв и гной в урината, повишена Т°С |
Черва – ентеропатогенна | диария, слуз в изпражненията, понякога повишена Т°С. най-често се намира при деца |
Черва – ентеротоксигенна | диария, симптоми на интоксикация – главоболие, гадене, обща слабост, повишена Т°С |
Черва – ентерохеморагична | хеморагичен колит със спастична коремна болка, диария с кръв, повръщане, втрисане |
E.coli е абсолютен лидер в развитието на остри цистити, пиелонефрити, бъбречни абсцеси, простатити. Провокира диарии, абдоминални абсцеси и перитонити с вторичен характер.
Други сфери на поражения са ЦНС при ослабени пациенти, инфекции на кръвта като усложнение, на кожата и меките тъкани вследствие на рани и коремни вмешателства, вътреболнични пневмонии и следродилни ендометрити.
Съдържание:
Как да се отървем от ешерихия коли?
Слез заразяване инкубационният период е 48 – 72 часа, но се разтяга и до 10 дни. После се открояват болестни прояви.
За отстраняване на симптомите на Ешерихия Коли се назначават три групи лекарства:
- Антибактериални средства, традиционни препарати при откриване в урината, изпражненията и във влагалището. Конкретният вид антибиотик се определя според степента на тежест на заразяването.
- Спазмолитици и обезболяващи. Назначават се при изразен болков синдром.
- Пробиотици. Препаратите от тази група възстановяват баланса на нормалната чревна флора.
От списъка реално има само едно средство, което е насочено срещу бактерията – антибиотикът. Другите са помощни, симптоматични. Те подпомагат пациента в процеса на лечението му.
Други помощни препарати: антидиарийни средства (лоперамид), нестероиди за сваляне на температура, при нужда оводняване и др.
Инфекцията от ешерихия задължително се лекува поради риска от усложнения. Възможни последващи процеси са обезводняване, интоксикация, перитонит, сепсис. Последните застрашават не само здравето, но и живота.
Уро Фрий (Uro Free)
Продуктът на Витал Концепт е хр. добавка за здравето на уринарния тракт. Представлява комбинация от растителни извлеци – златна пръчка, бреза, коприва, ч. боровинка и аспержи на прах.
Формулата е разработена като допълнение към лечения на пикочно-пол. система и за профилактика. Подкрепя терапевтични схеми на цистит, подагра, уретрит, бъбречни камъни и др. Успокоява парене и болезненост при уриниране, неконтролируеми позиви и др.
- Схема на прием: 3 Х 1 капсула.
Антибиотик за ешерихия коли
По данни на проведени изследвания E. coli има висока чувствителност към:
- Защитените пеницилини (амоксицилин и клавуланат);
- Цефалоспорини (цефтриаксон, цефепим);
- Меропенем;
- Флуорхинолони (гатифлоксацин, левофлоксацин).
Бактерията слабо реагира на амоксицилин, стрептомицин, цефазолин, цефуроксим, канамицин, цефамандол.
Нитроксолин
Нитроксолин е перорален антибиотик с бактериостатична активност. Към него е чувствителна Escherichia coli, изолирана в урина.
Нарочно изследване в Хърватия демонстрира потенциал на препарата като терапевтичен вариант за неусложнени инфекции на пикочните пътища. Нитроксолин се прилага си възпалителни патологии като пиелонефрит, цистит, уретрит, епидидимит и др., причинени от чувствителни към него микроорганизми.
В България се продава Нитроксолин-MIP форте, капсули по 250 мг MIP PHARMA.
Монурал
Фосфомицин е антибиотик с еднократен прием. Използва се при неусложнени инфектирания в пикочния мехур. Ефективен е срещу ешерихия.
В сравнително изследване показва най-висока активност спрямо E. coli, като успешно третира 95,5% от 16 227 изолати. Заключението е, че еднократната доза фосфомицин (Монурал) се явява добра алтернатива за терапия на неусложнени инфектирания на долната част от пикочния път.
Уназин
Представлява султамицилин на таблетки и инжекционен разтвор. Препаратът е представител на защитените пеницилинови антибиотици, които са високо ефективни срещу ешерихия. При поглъщане султамицилин се разделя на две – ампицилин и сулбактам. Второто подпомага антибиотика и преодолява резистентността на бактериите.
- Схема на прием: 2 Х 1 – 2 таблетки (375 – 750 мг за ден).
Тази доза важи за пациенти с тегло над 30 кг. За децата се преизчислява – по 25 – 50 мг на 1 кг, които се делят на два приема.
Погледнете и ТУК: Мнения за Ензимил и странични ефекти. Колко време се пие?
Бисептол
Той е комбинация от сулфаметоксазол и триметоприм. Двата компонента взаимно увеличават собствения антибактериален ефект и забавят появата на резистентност. Комбинацията в Бисептол въздейства силно върху чувствителни щамове на E. Coli, включително патогенни. Имат бързо начало на действие – до 1 – 4 часа от приема.
Неоцеф
Цефиксим принадлежи към групата на цефалоспорините, които принципно показват висока ефективност срещу ешерихия. Използва се при инфектиране на пикочните пътища (има и други приложения извън причиняваните от Е. коли).
- Схема на прием: лечението протича с 1 таблетка дневно.
Лечение без антибиотик на ешерихия
Пациентите питат възможно ли е да се избегне антибиотикът, който разрушава чревната флора и води до ред неприятни последствия.
Специалистите са категорични: когато причинителят е чревната пръчица, не може без антибиотик и пробиотик.
При това терапията е продължителна – взависимост от избрания антибиотик от 7 до 14 дни.
Уро-ваксом
Препаратът е създаден за ликвидиране на ешерихия коли чрез… ешерихия коли. Това е имунологично лечение. Лизат от ешерихия се приема с цел активиране на естествената защита.
- Уро-ваксом е приложим при цистити, уретрити, пиелонефрити и други инфекции, които са с рецидивиращ характер.
- Схемата на препарата е 1 капсула в 90 поредни дни.
Уростим
Той е подобен на Уро-ваксом, но съдържа няколко вида бактерии – полибактериален имуностимулатор. Ползва се профилактично при рецидивиращи инфекции или при остра инфекция в съчетание с анбитиотик. Препоръчва се за пациенти с потисната имунологична реактивност.
- Схемата на препарата е 1 таблетка сутрин за 10 поредни дни при остри инфектирания и за 60 – 90 дни при хронични.
Буконокс
Представлява растителен антибактериален продукт на база червена боровинка и мечо грозде. Към тях са добавени и други екстракти. Целта е поддържане на здрав уринарен тракт. Буконокс има помощна функция, но не е достатъчен за самостоятелно премахване на инфекция от чревна пръчица.
Турско лекарство за ешерихия Пиелосептил
Сайтовете за турски лекарства предлагат нитрофурантоин под името Пиелосептил. Това е лечебен агент с ефикасност по отношение на Escherichia coli и други бактерии, главно в пикочните пътища.
- Схема на прием: 2 – 4 Х 100 мг за 7 поредни дни (за възрастен). Таблетката се съчетава с мляко с цел намаляване на стомашното дразнене.
Народни рецепти за ешерихия коли
- Мумие – ефективно противовъзпалително средство. При откриване на ешерихия в урината се започва 3 Х 0.5 г преди храна. Лечението е 1 месец, следва почивка 1 седмица и се повтаря още 1 месец.
- Киселомлечни продукти – възстановяват микрофлората и баланса в организма. Приоритетно се приемат извара, айран, кефир, твърди и меки сирена. Лечението представлява прием на кисело-млечен продукт 2 – 3 пъти дневно.
- Земна ябълка топинамбур оказва антимикробно, противовъзпалително и имуномодулиращо действие. Изчистват се 250 г грудки, нарязват се на кубчета. Слагат се на котлона с 1 чаша мляко и вода. Кипва се и врат 40 минути до размекване. Течността се прелива, добавят се 1 с. л . брашно и 2 с. л. масло. Вари се до сгъстяване. Сосът се консумира с варената ябълка или с други блюда с честота 2 – 3 пъти дневно до пълно изчезване на симптомите.
- Пачи очиболец / бял очиболец на отвара има силни антибактериални и противовъзпалителни качества. Растението се измива, подсушава и смила. 1 с. л. билка се попарва с 250 м л вода. Ври 20 мин, кисне се 10 часа на тъмно и прохладно. Напитката се процежда и изпива на 2 – 3 пъти.
- Пелин – стръкът се промива, изсушава и наронва. За една доза се взема 1 ч. л. за 1 л вода. Настоява се 24 ч. под капак на тъмно. Процежда се и се пие 3 – 4 Х 100 мл.
Други билки с антисептичен ефект с успех срещу ешерихия са барбарис, канадски хидрастис, женшен, пелин, женско биле, корен от коптис, ломатиум. Отлично работи сбор на жълт кантарион, живовляк, лайка, мента. Приготвя се и се пие като обикновен чай.
Още нещо интересно ТУК: Народно лечение на крампи. Първа помощ и бързо лечение при схващане на краката.
Глобули за ешерихия коли Бетадин
Бетадин са вагинални песари с повидон йод, които санират и подпомагат терапия на инфекции във влагалището. Повидон йод подпомага лечението на вагинални инфекции с бактериален, гъбичен и смесен причинител. Ефектът от него се оценява за 7 дни. При липса на достатъчен ефект терапията се ревизира.
Диета при ешерихия коли
При чревни инфекции задължително се спазва диета със следните цели:
- Щадене на стомашно-чр. тракт – механично и химическо;
- Намаляване на възпалителния процес;
- Снижаване на ферментацията и гнилостните процеси;
- Възстановяване работоспособността на червата.
Основни правила на лечебната диета
- Лесно усвояващи се блюда, отсъствие на храни, които дразнят стомашната лигавица и натоварват задстомашната жлеза;
- Допустими методи за готвене – варене и на пара;
- Допустима температура на храната – от 33 до 36 градуса.
Предпочитани храни
- Слаб чай, пресни сокове, леко разредени с вода;
- Млечни и кисело-млечни с ниска масленост;
- Немазни супи;
- Немазни меса и риби (и рибата се приготвя чрез варене и на пара);
- Задушени и варени зеленчуци;
- Зърнени гарнитури, сварени във вода.
Опасни, натоварващи храни
- Мазни видове меса и риби;
- Колбаси, мариновани, осолени храни, консерви;
- Бобови, гъби;
- Пресни тестени закуски и мек хляб;
- Сладкарски изделия, шоколад;
- Газирани и алкохолни напитки.
Забранените храни дразнят стомашната лигавица и се усвояват по-бавно и трудно.
Предпазването от заразяване е ежедневно внимание и цел на човека. Има няколко правила, които намаляват риска от инфектиране. Сред тях са строга лична хигиена и миене на ръцете преди храна, добра термична обработка на месото и рибата, проточно промиване на растителната храна, да не се пие вода от езера, реки, потоци, непроверени чешми и каптажи.
Вижте и ТОВА: Мнения за Нолпаза. Странични ефекти и колко време може да се пие?
Линк от: https://www.lechitel.net/%D0%B5%D1%88%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%85%D0%B8%D1%8F-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B8-%D1%81%D0%B8%D0%BC%D0%BF%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B8-%D0%BB%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D0%BB/