Сладкият корен е една от билките, които въпреки че притежават редица полезни свойства, не са известни на много хора. У нас тя се среща главно диворастяща в районите около река Дунав.
Женското биле (сладникът) е може би най-използваната билка в Китай, много повече от женшена. Сладкият корен е основна съставка в китайските билкови чайове. Доказано е, че билката увеличава нивата на интерферона, който е ключов за имунната система. В Тибет се счита, че чаят със сладък корен способства дълголетието.
Билков чай със сладък корен традиционно се счита за женски афродизиак. Сладникът, още наричан „женска виагра“, помага при депресивни и стресови състояния при жените.
Изследвания от страна на руски и японски учени, проведени преди няколко години, доказват, че богатото съдържание в сладкия корен на глицеринова киселина е от особено значение при премахването на вирусния херпес. Тази киселина не позволява на инфекцията да проникне в клетките и да разпространи заразата, като в същото време създава в организма защитна стена срещу следваща атака. Профилактично се правят едномесечни курсове от смесени билкови чайове, съдържащи сладък корен, като между тях поне един месец се почива.
В други случаи сладкият корен се ползва с противовъзпалително и омекчаващо действие. При грип и настинка той пресича кашлицата и успокоява дишането. Известни са и силните му страни по отношение на превенцията и профилактиката срещу язва и други заболявания на стомаха, като гастрит, запек, лениви черва. Когато се приема редовно, възстановява функциите на червата.
Сладникът, както още е известно растението, помага и при камъни в бъбреците, проблеми в пикочната и отделителната системи.
Чай със сладък корен се използва при затлъстяване в детска възраст.
Сладкият вкус на билката потиска апетита.
Трябва да се знае обаче, че високото съдържание на натрий в сладкия корен не позволява продължителното му приемане. Не се препоръчва приемането на сладък корен по време на бременност.