Как се ползва пчелен мед като ефективно средство при хрема, пъпки, изгаряния и др.

Ако медът се добави към сока от червено цвекло, се получава ефективно средство срещу хрема: 1 чаена лъжица мед се смесва с 2,5 чаени лъжички от цвекло.

При хрема се капят 5-6 капки от сместа във всяка ноздра 4-5 пъти на ден. Това лечение помага много и при аденоидни разраствания в носоглътката (трета сливица). Разбира се, капките няма да избавят детето от тези разраствания, но до решението на въпроса от лекар хомеопат или хирург те значително ще облекчат дишането през носа и ще намалят носната секреция.

Екземи, изгаряния, язви, пиодермии, болезнени мазоли.

Тези заболявания се повлияват много добре при сок от сурови картофи. Добавянето на мед към сока усилва многократно неговите противовъзпалителни свойства. Сместа се приготвя по следния начин: обелените и добре измити картофи се настъргват на ситно ренде.

Към 100 г от така получената кашица се прибавя 1 чаена лъжичка мед и се разбърква добре. Получената смес се нанася на марлена салфетка от няколко пласта, слага се на болния участък от кожата и се фиксира с бинт. Тази превръзка може да се сменя няколко пъти на ден.

Младежки пъпки.

Сокът от краставица и медът са едни от най-добрите средства за лечение на младежките пъпки. 3 супени лъжици наситнени краставици се заливат с чаша кипяща вода и се оставят да престоят 2-3 часа. След това се прецежда, краставиците се доизстискват и се прибавя 1 чаена лъжичка мед, който се разбърква до пълното му разтваряне. С памучен тампон с тази течност се натрива предварително измитото и под-сушено лице. След 30-40 минути лицето се измива в хладка вода.

Тук е важно да се спомене, че пъпките често се дължат на ядене на много сладко. Така че една нисковъглехидратна диета ще ви се отрази добре!

При пъпчива кожа и себореен дерматит се използва настойка от билката конски босилек с мед: 1 супена лъжица листа от конски босилек се заливат с чаша кипяща вода и се оставят да престоят 30-40 минути в закрит съд. След прецеждане към запарката се прибавя половин чаена лъжичка мед и се разбърква добре. От така приготвената запарка се изпиват по 2-3 чаши на ден.

Още едно средство за лечение на пъпчивата кожа, когато кожата е мазна, е сместа от мед и настойка от невен.

Кашлица.

Мнозина навярно са слушали за такова средство против кашлица, като ряпа с мед. То се приготовлява по следния начин: в горната широка част на внимателно измитата ряпа се издълбава дупка с такава големина, че да могат да се поберат вътре 2 супени лъжици мед.

Ряпата се слага в някакъв съд във вертикално положение, покрива се плътно с кърпа или хавлия и престоява 3-4 часа. При силна кашлица. при възрастни и по-големи деца, се дава по една чаена лъжица от образувалата се в ряпата течност 3-4 пъти на ден -преди хранене и вечер преди лягане.

Много добър ефект при кашлица има сокът от лимон, смесен с мед: неголям лимон се залива с вода и се вари не повече от 10 минути, изстудява се, разрязва се наполовина, изцежда се в чаша от 200 грама и към него се добавят 2 супени лъжици глицерин за вътрешно ползване. Чашата се допълва догоре с мед и съдържанието й внимателно се разбърква.

При силна и честа кашлица се приемат по 2 чаени лъжички от сместа 3 пъти на ден преди хранене, а също и преди лягане. Този сироп се пие с удоволствие и от малките деца: след като навършат годинка, може да им се дава по една чаена лъжичка 3 пъти на ден преди хранене и вечер преди лягане.

За кърмачетата народната медицина препоръчва следния способ за избавяне от кашлицата: към една чаена лъжичка мед се прибавят 2 супени лъжици семена от анасон и щипка готварска сол. Също супер е да се взема розмарин.

Всичко това се залива с чаша вода, кипва се и се прецежда. На детето се дава по 1 лъжичка от така приготвеното лекарство на всеки 2 часа. С намаляване на кашлицата постепенно се удължават интервалите, през които се дава лекарството.

Enjoyed this post? Share it!

 

Молим, коментирайте!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.