Колко време може да се пие Еманера 20 и 40 мг. Мнения за Еманера, странични ефекти. Еманера или Нексиум? Или Омепразол и Пулсет? Кога действа?
Някои заболявания на храносмилателни тракт зависят от отделяните стомашни киселини. Тези сокове идват от т.нар. „протонна помпа“ и служат за втечняване на храната.
Разработени са цяла група лекарства, които потискат работата на помпата и намаляват отделяните от нея сокове. Сред тях са „празолите“, чийто представител е езомепразол, търговско наименование Еманера.
Инхибитори на протонната помпа | |
---|---|
Поколение | Представители |
Първо | омепразол |
Второ | лансопразол |
Трето | пантопразол, рабепразол, декслансопразол и езомепразол |
Всички „празоли“ са в активна употреба, дори най-първият сред тях – омепразол. При киселинно-зависимо заболяване гастроентерологът подбира конкретно лекарство според съпътстващите заболявания на пациента.
Съдържание:
Мнения за Еманера от БГ Мама и др.
Еманера се харесва от пациентите, те получават желаните резултати бързо и безпроблемно и след това публикуват положителни отзиви. От форумите се вижда, че някои гастроентеролози подчертано предпочитат това наименование. Логично, езомепразол е най-съвременният от семейството на празолите. На пациентите се харесва още, че лекарството е евтино и лечението излиза изгодно.
ВАЖНО: Вижте още мнения за Еманера и обазателно напишете и вие своя отзив ТУК, в нашия форум с коментари! Колко време го пихте? Кога започна да действа? Доволни ли сте? Пишете! Нека заедно да сме полезни!
Колко време може да се пие Еманера?
Потискането на стомашната секреция се провежда за ограничено време, докато се постигне желаният резултат, примерно заздравяване на язви и ерозии, унищожаване на хеликобактер пилори и др. Срокът е различен и зависи от конкретната задача. Обикновено максимумът се разпростира до 8 седмици.
Продължителното лечение с „празоли“ извън показаните срокове поражда риска от негативи. Главният е нарастване на микробната флора, която в норма присъства в стомашно-чревния тракт, но се контролира от киселинната среда. Това увеличава риска от инфекции като салмонела, клостридия и др. Описани са още рискове от увеличаване на количеството на ентерохромафиноподобни клетки, образуване на жлезисти кисти в стомаха и др.
Кога започва да действа Еманера?
След приема на Еманера в доза 20 мг или 40 мг терапевтичното последствие се развива в течение на 1 час.
При ежедневен прием в доза 1 Х 20 мг за 5 дни киселинната продукция се намалява на 90% (измерено е на петия ден, 7 часа след приема).
За какво помага?
- При рефлукс (ГЕРБ). При рефлукс езофагит (ГЕРБ) заздравяването на ерозиите настъпва приблизително за 4 седмици. Този резултат се наблюдава при 78% от пациентите, а за останалите е необходима терапия от 8 седмици;
- При гастрит, дуоденит, гастродуоденит, езофагит и др. патологии, свързани с H. Pylori, терапията за унищожаването на бактерията отчита успешен резултат след 1 седмица. Стандартната дозировка тук е 2 Х 20 мг в комбинация със съответните антибиотици;
- При язви и кървяща язва. При неусложнена язвена болест резултат (заздравяване и отстраняване на симптомите) се наблюдава след едноседмично приложение. Доказана е ефективността на Еманера при кръвоизтечаща пептична язва;
- За киселини Еманера помага, когато явлението е свързано с ГЕРБ и язва. Симптомът не се повлиява, когато е следствие от други провокатори като хранителни грешки, злоупотреби с алкохол, неврологични и инфекциозни патологии;
- При подут корем препаратът помага само в някои случаи, както описахме за киселините. Той е ефикасен при метеоризъм поради гастрит, но не засяга причини като дисбактериоза, чревни колики, аерофагия, хранителни алергии и др.
Дозировка и начин на употреба
Еманера се произвежда на таблетки по 20 мг и 40 мг. Тези концентрации напълно покриват целия спектър от назначения при различните заболявания.
- ГЕРБ 1 Х 40 мг за 4 седмици + още 4 седмици при липса на пълно заздравяване на ерозиите или съхраняване на симптомите. Поддържащото лечение е в доза 1 Х 20 мг;
- Симптоматично лечение на ГЕРБ – 1 Х 20 мг при пациенти без езофагит. След отстраняване на симптомите се минава в режим на прием „при необходимост“ и 1 Х 20 мг при възобновяване на симптомите;
- Язва и ерадикация на Helicobacter pylori – 1 Х 20 мг за 1 седмица. За профилактика на рецидиви 1 Х 20 мг. При язва поради прием на нестероидни противовъзпалителни 1 Х 20 мг или 1 Х 40 мг за 4 – 8 седмици.
При бъбречна недостатъчност не е нужна корекция на дозировките. Но приемът на езомепразол при тежки случаи е ограничен.
При недостатъчност на ч. дроб от до умерена степен се дава максимална дневна доза от 1 Х 20 мг.
За възрастни пациенти корекция на дозата не се изисква.
Видове Еманера, цена и откъде?
В аптеките срещу рецепта се предоставя една от двете дозировки на Еманера – 20 мг или 40 мг.
Еманера 20 мг
20-милиграмовата дозировка на Еманера се предоставя в две количества – по 14 и по 28 бройки в кутия. Цената на малката кутия достига до 5.95 лв, на голямата – до 8.35 лв.
Еманера 40 мг
40-милиграмовата дозировка на Еманера също е в две количества, но още по-малки – по 7 и по 14 бройки в кутия. Цената малката кутия достига до 8.94 лв, на голямата – до 7.39 лв.
Странични ефекти на Еманера
Описани са следните негативи от лечение с езомепразол:
- Кожа и подкожни тъкани – дерматит, сърбене, обрив, уртикария, рядко алопеция, много рядко еритема;
- Съединителна и мускулна тъкан – артралгия, миалгия, много рядко слабост;
- ЦНС – главоболие, по-рядко парестезия, виене на свят, сънливост, нарушен вкус;
- Психика – безсъние, депресия, възбуждане, много рядко агресия;
- Храносмилане – често абдоминална болка, запек, газове, повръщане, нечесто суха уста, рядко стоматит, кандидоза ;
- Ч. дроб и жлъчка – повишена активност на ензими, рядко хепатит;
- Имунитет – чувствителност с прояви втрисане, оток, шок;
- Дишане – бронхоспазъм;
- Общи – слабост, потене.
Може ли с алкохол?
Крайно нежелателно е да се консумира спиртно питие минимум 7 – 10 часа след таблетката, но тогава идва време за следващата. Освен това всеки алкохол, дори бира и слаби ликьори изгарят стомаха и влошават заболяването, което се лекува с езомепразол. Патологичният процес се възобновява.
Заместители, аналози и комбинации
Точни аналози на Еманера са други наименования с езомепразол. Към момента в Бг това са Нексиум, Езопраджен, Гастроцид Езо и Есмерол. Вимово е комбинация с езомепразол (и противовъзпалително от нестероидния вид).
Близки заместители на Еманера са другите „празоли“, най-ползваният от които е омепразол (Омепразид, Омепразол Акорд, Пробитор, Биопразол). Останалите заместители сме дали в таблицата горе.
Еманера или Нексиум?
Тези лекарства са точни аналози като съдържание и дозировка. Разликата е в производителите. Нексиум е със значително по-висока цена от тази на Еманера. Негов плюс е, че го има и на саше – прахче за суспензия в малка дозировка от 10 мг.
Еманера и Нексиум са лекарства от групата на инхибиторите на протонната помпа, които намаляват образуването на стомашна киселина, но съдържат различни активни вещества – езомепразол. Използват се при възрастни и юноши над 12 години за лечение на гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) и язви на стомаха или дванадесетопръстника, особено ако са причинени от бактерията Helicobacter pylori.
Препоръчителните дози са сходни – обикновено 20 mg или 40 mg веднъж дневно, а таблетките се поглъщат цели с вода. Най-честите нежелани реакции засягат храносмилателната система – гадене, повръщане, коремна болка, диария, запек, газове, но като цяло са ефективни и сравнително безопасни. Изборът между двата медикамента зависи от индивидуалните особености на пациента и преценката на лекуващия лекар.
Еманера или Пулсет?
Еманера и Пулсет са лекарствени продукти от групата на инхибиторите на протонната помпа, но съдържат различни активни вещества – езомепразол в Еманера и пантопразол в Пулсет. Еманера се използва при възрастни и юноши над 12 години за лечение на ГЕРБ и язви на стомаха или дванадесетопръстника, докато Пулсет е показан за краткосрочно лечение на симптомите на ГЕРБ в същата възрастова група.
Обичайните дози са 20 mg или 40 mg веднъж дневно за Еманера и 20 mg дневно за Пулсет до отзвучаване на оплакванията, но не повече от 2-4 седмици без лекарска консултация. Най-честите нежелани ефекти са от страна на храносмилателната система, но като цяло са ефикасни и сравнително безопасни. Конкретният избор зависи от индивидуалната ситуация на пациента и преценката на лекуващия лекар.
Омепразол или Еманера?
Омепразол е първият изобретен инхибитор, а езомепразол – последният (засега). Назначават се при аналогични заболявания, дават сходен ефект.
Различия има в обхвата на страничните явления. Те имат и различен механизъм, който се отразява. Например омепразол се задейства незабавно, той е добър при тежка симптоматика за бързо повлияване. Езомепразол се отлага в стомашната лигавица и тогава се задейства, той е добър за работа с натрупване.
Омепразол и Еманера са лекарствени продукти от групата на инхибиторите на протонната помпа, които потискат образуването на стомашна киселина, но съдържат различни активни вещества – омепразол и езомепразол. Използват се за лечение на ГЕРБ, язви на стомаха и дванадесетопръстника, включително причинените от Helicobacter pylori, като Омепразол има и някои допълнителни приложения. Обичайните дози са 20 mg или 40 mg веднъж дневно, а в някои случаи при Омепразол и до 60 mg дневно. Капсулите Омепразол и таблетките Еманера се поглъщат цели, със или без храна. Най-честите нежелани реакции са гадене, повръщане, диария, коремна болка, газове, запек, главоболие, но като цяло са ефективни и сравнително добре поносими.
Езомепразол не е подходящ за продължителна терапия. Ако е нужен дълъг прием, по-добре да се вземе омепразол.
Според мнения на гастроентеролози без представителност и статистическа стойност, омепразол е по-добър при ГЕРБ, при язва двете лекарства са еднакви.
Еманера или Нолпаза?
Нолпаза и Контролок са търговски имена за инхибитора пантопразол – не по-малко известен и прилаган от омепразол. Двата препарата са доста сходни, само с различия в детайлите. Например езомепразол е по-ефективен от пантопразол за поддържаща терапия след начално заздравяване на ерозивен езофагит и за облекчаване на симптомите на ГЕРБ.
Гавискон или Еманера?
Препаратите са абсолютно различни. Те нямат сходство във въздействието си, макар да се предписват при едни и същи състояния – за да си съдействат и да се подпомагат.
Гавискон е механично средство, което покрива като тапа входа на стомаха и пречи на киселините да излизат навън към хранопровода. Това е добре, когато в хранопровода са се образували ранички от тези залпове с киселинно стомашно съдържание. Освен че облекчава и премахва паренето, Гавискон и подобните на него механични предпазители пазят лигавиците от увреждане. Някои такива препарати са течни, с гъста сироповидна консистенция. Гавискон е на дъвчащи таблетки, ликуид на сашета и на суспензия. Цената му е изгодна спрямо други продукти от своя клас.
Вижте и ТОВА: Мнения за Ензимил. Странични ефекти. Колко време се пие?
Видео: Как работи стомахът и какво се случва по пътя на храната.
Пия Еманера на два пъти по две опаковки и сега пак имам нужда, опасно ли е трети път за пия?
Имам опит с Езопражен и съм доволна, само че в комбинация с Зирид задължително.
Еманера ми е добре, но колко да се пие, не ми казаха!